O Akademii Czerniaka
Co roku lekarze notują w Polsce ok. 3700-4000 nowych zachorowań na czerniaka. Pod względem rosnącej liczby zachorowań to pierwszy z kolei nowotwór u mężczyzn i drugi u kobiet. Akademia Czerniaka została utworzona po to by zmienić te alarmujące statystyki.
Akademia Czerniaka stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Powstała z inicjatywy środowiska medycznego i pacjentów, a jej głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie czerniaka. Popularyzując wiedzę o tym nowotworze, przyczynia się do upowszechnienia skutecznych metod profilaktyki. Akademia prowadzi również działania zapewniające pacjentom jak najlepszą opiekę w każdym stadium choroby. Patronat nad działaniami Akademii objęły Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej i Polskie Towarzystwo Patologiczne.
Najważniejsze cele i obszary działań Akademii Czerniaka, to:
Edukacja
Akademia Czerniaka w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia świadomości na temat samego nowotworu i wiedzy dotyczącej profilaktyki. Co więcej, Akademia podejmuje także aktywne działania w zakresie najważniejszych kwestii związanych z czerniakiem.
Pomoc osobom chorym na czerniaka
Akademia dostarcza niezbędnych informacji merytorycznych i porad praktycznych. Dodatkowo współpracując z fundacjami pacjenckimi zapewnia chorym wsparcie psychologiczne. Bardzo ważna jest także opinia pacjentów i ich rodzin – dlatego Akademia wsłuchuje się w ich potrzeby i pozostaje otwarta na wszelkie sygnały.
Stały dialog ze środowiskiem medycznym
Akademia Czerniaka prowadzi bieżący dialog ze środowiskiem medycznym, którego celem jest pogłębianie wiedzy z zakresu tej choroby i zapewnienie dostępu do najnowszych informacji na temat badań oraz metod leczenia.
Głównym organem Akademii Czerniaka jest Rada Naukowa, składająca się ze znamienitych onkologów i dermatologów, a także przedstawicieli stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny – organizacji zrzeszającej osoby walczące z czerniakiem i Fundacji Wygrajmy Zdrowie. Wspiera ona merytorycznie wszelkie działania realizowane w ramach Akademii.