Informator dla pacjenta dot. postępowania przy podejrzeniu czerniaka
Z uwagi na jego dynamiczny rozwój i częstość występowania przerzutów czerniaka terapia wymaga leczenia przez wielodyscyplinarny zespół specjalistów i optymalnego leczenia.
W ramach akcji „W trosce o pacjenta” pacjenci otrzymują informator, który opisuje ścieżkę leczenia pacjenta od zauważenia podejrzanej zmiany na skórze, przez diagnozę, aż po leczenie. Wszystko przedstawione jest w przejrzysty graficzny sposób. Poradnikowi towarzyszy również materiał video, który przedstawia kluczowe zagadnienia.
Najważniejsze etapy leczenia czerniaka
- Obserwacja ciała i objawy
Aby rozpoznać czerniaka, warto obejrzeć zmiany na skórze kierując się zasadą ABCDE. Pacjent powinien zwrócić uwagę także na niepokojące objawy: krwawienie, swędzenie, pieczenie znamienia czy guzka skóry. Jeśli na skórze zaobserwowaliśmy coś niepokojącego powinniśmy udać się na badanie dermatoskopem.
- Diagnostyka
Wycięcie zmiany skórnej podejrzanej o czerniaka to zwykle prosty zabieg chirurgiczny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Każda wycięta zmiana skórna jest badana pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Tylko na podstawie badania histopatologicznego można zdiagnozować czerniaka. Badanie lekarskie, nawet przy użyciu dermatoskopu, nie pozwala na jednoznaczne rozpoznanie choroby. Wynik badania histopatologicznego powinien zawierać kilka istotnych informacji, na podstawie których lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu.
- Jak leczyć czerniaka?
W przypadku występowania większych czerniaków o grubości ponad 1 mm (w głąb skóry) dokonuje się biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu. Jeśli w pobranych węzłach znajdują się komórki nowotworowe, konieczne jest ich całkowite wycięcie oraz rozpoczęcie leczenia systemowego czerniaka. W zaawansowanym stadium czerniaka stosuje się różne metody leczenia:
- Immunoterapia
- Terapia celowana
- Radioterapia
Aby zdecydować, która forma leczenia będzie najbardziej odpowiednia niezbędna jest rozmowa z lekarzem prowadzącym. Warto pamiętać, że wcześnie wdrożone leczenie może zwiększyć szansę na całkowite wyzdrowienie, tak jest np. w terapii uzupełniającej.
Informator dla pacjentów, który powstał dzięki współpracy lekarzy, Akademii Czerniaka i firmy Novartis to pozycja obowiązkowa dla osób z podejrzeniem czerniaka, ale także pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani. Szczegółowe porady zawarte w informatorze są do pobrania na stronie Akademii Czerniaka.