Ochrona skóry

Prawidłowa ochrona skóry u osób zdrowych

Jak pielęgnować skórę? Znaczenie nawilżania

Bez względu na Twój rodzaj i typ skóry, czasami możesz odczuwać na całym ciele lub w niektórych tylko obszarach, że jest ona wysuszona. Wraz z wiekiem nasza skóra staje się bardziej sucha, dotyczy to zwłaszcza skóry kobiet. Ta tendencja do wysychania często nasila się po menopauzie i podczas hormonalnego leczenia raka. To właśnie wtedy kluczową rolę odgrywa nawilżanie. Nawilżanie pełni 3 ważne role: koi, odżywia skórę i dostarcza jej odpowiednią dawkę wody.

Ochrona przeciwsłoneczna

Każda skóra zasługuje na jak najlepszą ochronę przeciwsłoneczną, bo to słońce, pomimo wielu swoich zalet, jest największym wrogiem naszej skóry. To właśnie nadmierna ekspozycja na słońce odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry, a także szereg chorób, w tym nowotwory złośliwe skóry, w tym czerniaki.

Oto osoby należące do grupy ryzyka, czyli te, które powinny szczególnie zadbać o odpowiedną ochronę przeciwsłoneczną:

  • Z jasnym fototypem skóry - jasne, blade osoby mają w swojej skórze mniej melaniny, która jest naturalną barierą dla szkodliwych promieni słonecznych. Im jaśniejsza skóra, tym większe ryzyko powstania oparzeń.
  • Osoby starsze - wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo na zachorowanie na raka skóry.
  • Osoby stykające się ze środkami chemicznymi - osoby, które pracują z metalami ciężkimi, olejami, parafiną i podobnymi.
  • Płeć - mężczyźni, szczególnie ci z tendencją do łysienia, są bardziej narażeni na negatywne oddziaływanie promieni słonecznych.
  • Osoby w trakcie lub po radioterapii - taka skóra jest szczególnie wrażliwa, nawet na najmniejsze działanie światła.
  • Osoby z obniżoną odpornością - np. osoby po przeszczepach, osoby stosujące leki immunosupresyjne. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na rozwinięcie się czerniaka.
  • Osoby ze skłonnością do chorób skóry
  • Osoby z bliznami powstałymi w wyniku poparzeń - za każdym razem kiedy dochodzi do oparzenia, nieodwracalnie wyczerpuje się kapitał słoneczny naszej skóry. Jeśli masz jakieś blizny po wcześniejszych oparzeniach to oznacza, że Twoja skóra nie będzie w stanie przyjąć kolejnych dawek promieniowania UV.
  • Osoby po przebytych nowotworach skóry

Nadmierna ekspozycja słoneczna nigdy nie jest dobrym pomysłem, jednak nie da się jej całkowicie wyeliminować. Działanie słońca niesie ze sobą negatywne skutki niezależnie od aury na zewnątrz. Są jednak sposoby, które pozwolą nam korzystać z pięknej, słonecznej pogody i jednocześnie nie narażać naszego zdrowia.

Jak działa promieniowanie słoneczne

  • Promienie UVA i UVB są niewidzialne. Powodują uszkodzenie komórek i starzenie skóry. Promieniowanie UVB oddziałuje na komórki naskórka (zewnętrznej warstwy skóry). Odpowiada za oparzenia słoneczne i może powodować uszkodzenie DNA we wnętrzu komórki. Promienie UVA mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry właściwej. Powodują stres oksydacyjny, tworząc wolne rodniki, czyli toksyczne cząsteczki, które nasilają uszkodzenia w obrębie DNA.
  • Promienie widzialne są źródłem światła i również generują wolne rodniki.
  • Promienie podczerwone powodują wytwarzanie ciepła, docierają najgłębiej, są też odpowiedzialne za tworzenie wolnych rodników.

Jak chronić skórę?

  • Stosuj kremy z filtrem SPF (czym wyższa ochrona, tym lepiej). Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, nawet w pochmurne zimowe dni. Nawet gdy nie widzisz słońca, jesteś narażony na jego promieniowanie.
  • Często powtarzaj nakładanie kremu, aby utrzymać poziom ochrony, zwłaszcza jeśli spociłeś się, pływałeś lub wytarłeś się ręcznikiem. To bardzo ważne, nawet produkty wodoodporne wymagają ponownej aplikacji w ciągu dnia.
  • Noś odzież ochronną (okulary, szalik, czapkę, ubranie zakrywające ciało itp.).
  • Unikaj słońca między 11:00 a 16:00 - wtedy promieniowanie jest najsilniejsze.
  • Po zejściu ze słońca nawilżaj skórę, co ukoi skórę.

Ile dawek („pompek”) kremu potrzebujesz na najbardziej odkryte partie ciała?

Nawet jeśli nie zamierzasz się opalać i jesteś całkowicie ubrany, to dalej jesteś narażony na działanie promieni słonecznych. Na Twoim ciele są newralgiczne punkty, które najczęściej pozostają odkryte.

Pewnie często zadajesz sobie pytanie, ile kremu powinieneś nałożyć by mieć pewność, że nawet przy silnej ekspozycji na słońce Twoja skóra będzie bezpieczna.

1 dawka („pompka”) – szyja, dekolt, dłoń

2 dawki („pompki”) –  twarz, przedramię

3 dawki („pompki”) –  nieowłosiona skóra głowy

 

Prawidłowa ochrona skóry u osób leczących się onkologicznie

Leczenie raka zmieniło się znacznie w ciągu ostatnich kilku lat, oprócz chirurgii, radioterapii i chemioterapii pojawiły się nowe, mniej toksyczne metody leczenia. Jednak niezależnie z którego rodzaju terapii korzystasz, Twoja skóra wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji. W tej zakładce dowiesz się jak prawidłowo zadbać o swoją skórę w trakcie i po leczeniu. Skutki uboczne terapii na skórze można zmniejszyć i złagodzić, tym samym poprawiając jakość życia. Czuj się dobrze w swojej skórze, szczególnie w tak trudnym momencie w swoim życiu.

Jak leczenie onkologiczne wpływa na naszą skórę

Kiedy lekarz omawiał z Tobą strategię leczenia, prawdopodobnie wspomniał o działaniach niepożądanych, które mogą się pojawić. Różnego rodzaju promieniowanie niszczy komórki rakowe, niestety jednocześnie działa destrukcyjnie na zdrowe komórki skóry. Najczęstszym efektem ubocznym leczenia może być więc sucha skóra. W niektórych przypadkach nasila się swędzenie i zaczerwienienie. Dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie komfortu skóry jest nawilżanie jej tak często, jak to możliwe.

Jak dbać o skórę

Podczas leczenia raka Twoja skóra jest szczególnie wrażliwa. Musisz upewnić się, że stosujesz delikatne, odpowiednie produkty do pielęgnacji, aby uniknąć zaostrzenia skutków ubocznych na skórze.

Po pierwsze: nawilżenie

Sucha skóra to najczęstszy efekt uboczny. Nadmierna suchość skóry może prowadzić do świądu, zaczerwienienia, a nawet ran. Jedynym sprawdzonym sposobem na przyniesienie ulgi jest nawilżanie.

Jak odpowiednio nawilżać skórę:

  • Pamiętaj, aby w ciągu dnia wypijać co najmniej 1 litr wody – wewnętrze nawilżenie jest równie ważne jak to pochodzące z zewnątrz.
  • Nakładaj krem nawilżający na skórę twarzy, skórę głowy, usta i całe ciało. To ważne, żeby nie pomijać żadnego kroku. Powtarzaj te czynności tak często, jak to konieczne. Dopiero gdy wszystkie powierzchnie skóry będą odpowiednio nawilżone, poczujesz ulgę.

 

Ogólne zasady pielęgnacji skóry u osób leczących się onkologicznie

Co pomaga:

  • Wybieraj produkty wolne od mydła, bezzapachowe żele, olejki i dermatologiczne kostki myjące o fizjologicznym pH. Te produkty będą szanować ochronny płaszcz hydrolipidowy Twojej skóry.
  • Używaj letniej wody w temperaturze od 32°C do 34°C.
  • Myj skórę delikatnie, ręce powinny być czyste.
  • Delikatnie wycieraj skórę, aby uniknąć wywołania reakcji.

Co szkodzi:

  • Mydło – zarówno płynne, jak i stałe – wysusza skórę i powoduje podrażnienia.
  • Rękawice do mycia lub gąbki mogą podrażniać skórę, podobnie jak waciki używane do demakijażu.
  • Zbyt gorąca woda wysusza skórę i nasila problemy skórne.

 

Jak pielęgnować skórę w trakcie leczenia onkologicznego

  • Stosuj krem regenerujący, aby nawilżać skórę.
  • Wybieraj produkty bezalkoholowe, ponieważ alkohol jest agresywny dla skóry.
  • Jeśli nie możesz uniknąć ekspozycji na słońce, chroń napromieniany obszar przed promieniami słonecznymi, nakładając krem z filtrem SPF 50+.
  • Wybierz luźną, wygodną odzież, najlepiej bawełnianą.

Pamiętaj! Na kilka godzin przed radioterapią lepiej nie nakładać tłustej substancji (kremu, balsamu, dezodorantu itp.) na napromieniany obszar ciała.

Podczas niektórych rodzajów terapii celowanej często pojawiają się trądzikopodobne wykwity w postaci wyprysków lub zaczerwienień. Zmiany te są zwykle zlokalizowane na twarzy, skórze głowy, plecach i klatce piersiowej. Mogą się łączyć ze swędzeniem, dyskomfortem lub bolesnym pieczeniem.

Co wtedy robić?

  • Używaj odpowiednich produktów do codziennej pielęgnacji.
  • Nakładaj kojący krem nawilżający raz lub dwa razy dziennie. Wybierz produkty bezzapachowe i niezawierające konserwantów.
  • Używaj kremów na bazie miedzi / cynku, które mogą ograniczać rozprzestrzenianie się bakterii
  • Jeśli nie możesz uniknąć ekspozycji na słońce, chroń skórę przed słońcem kremem SPF 50+.
  • W razie konieczności zatuszuj wykwit za pomocą makijażu medycznego.

Ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna powinna być jednym z najważniejszych elementów codziennej rutyny pielęgnacyjnej każdej skóry. Na wyjątkową ochronę zasługuje skóra doświadczona przez różnego rodzaje zabiegi medyczne, szczególnie, że niektóre z nich mogą powodować fotosensytyzację, czyli nadmierną wrażliwość na światło. Dlatego jesteś bardziej podatny na działanie słoneczne, a nawet oparzenia. Tym ważniejsze jest, aby codziennie chronić skórę przed promieniami UV, które dla Twojej skóry są wyjątkowo szkodliwe.

ABC ochrony przed słońcem skóry po leczeniu:

  • Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, nawet w pochmurne zimowe dni. Nawet gdy nie widzisz słońca, jesteś narażony na jego promieniowanie. Pamiętaj, że w każdych okolicznościach ważne jest, aby chronić się przed światłem!
  • Nakładaj na skórę wodoodporny, odporny na pot i bezzapachowy krem przeciwsłoneczny SPF 50+.
  • Często powtarzaj nakładanie kremu, aby utrzymać poziom ochrony, zwłaszcza jeśli spociłeś się, pływałeś lub wytarłeś się ręcznikiem.
  • Noś odzież ochronną (okulary, czapkę, szal, ubranie zakrywające ciało itp.).
  • Unikaj słońca między 11:00 a 16:00 i pamiętaj, że szklane powierzchnie nie blokują całkowicie promieni UV. Unikaj ekspozycji na światło, nawet jeśli nie wychodzisz z domu.

Nie narażaj skóry na promieniowanie UV, nawet umiarkowana ekspozycja nie jest zalecana.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rozumiem