Czy powinieneś obawiać się czerniaka?
Niestety, zdecydowana większość Polaków jest narażona na zachorowanie na czerniaka. To za sprawą jasnej karnacji, charakterystycznej dla mieszkanców naszego kraju. 25% z nas nie powinno korzystać z kąpieli słonecznych. Badania wskazują, że 40% Polaków z jasną karnacją charakteryzuje się wysokim stopniem ryzyka nabycia zmian nowotworowych.
Osoby, które są najbardziej narażone na rozwój czerniaka, to osoby:
- o jasnej lub bardzo jasnej cerze
- z piegami i/lub znamionami
- które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym
- o jasnych i rudych włosach
- o jasnych oczach
- które słabo tolerują słońce
- które opalają się z dużym trudem lub w ogóle
Należy pamiętać, że obciążenie związane z zachorowaniem na czerniaka przez naszych bliskich silnie podnosi ryzko nabycia tego nowotworu przez nas.
Szczególnie wrażliwą grupę zwiększonego ryzyka – ze względu na podatność na poparzenia słoneczne – stanowią małe dzieci, których skóra nie jest w pełni zdolna do obrony. Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na ochronę najmłodszych przed promieniowaniem słonecznym.
Skóra najmłodszych nie potrafi obronić się przed silnym promieniowaniem słonecznym. Oparzenia słoneczne u dzieci istotnie zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości – przekonuje prof. dr hab. n. med. Witold Owczarek, Kierownik Kliniki Dermatologicznej, Wojskowy Instytut Medyczny, Centralny Szpital Kliniczny MON.