Projekt listy refundacyjnej – utracona szansa na wyleczenie pacjentów z czerniakiem
W związku z opublikowanym projektem listopadowej listy refundacyjnej pragniemy wyrazić głębokie ubolewanie w związku z faktem, iż lista nie uwzględnia terapii uzupełniającej (inaczej adjuwantowej) dla chorych na czerniaka zaawansowanego miejscowo lub z przerzutami do węzłów chłonnych.
Leczenie adjuwantowe (uzupełniające) stosuje się po leczeniu chirurgicznym w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby i wyeliminowania odległych przerzutów. Terapia adjuwantowa z wykorzystaniem immunoterapii lub leczenia ukierunkowanego molekularnie, uzyskała pozytywną rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, który zgodnie z dostępnymi wytycznymi, uznaje słuszność jej stosowania. AOTMiT zarekomendował również połączenie trzech istniejących programów lekowych w jeden wspólny, co ma ułatwić dostęp pacjentów do leczenia. Immunoterapia przynosi wymierne korzyści dla chorych na zaawansowane czerniaki z przerzutami do węzłów chłonnych (III stopień zaawansowania) i przerzutami odległymi po całkowitej resekcji (IV stopień) wydłużając przeżycia tych pacjentów o 15-20%.
Niestety w Polsce leczenie uzupełniające immunoterapią jest dostępne obecnie tylko w ramach Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych, który jak wiemy jest skomplikowaną i czasochłonną procedurą. Refundacja niwolumabu zagwarantuje pacjentom sprawiedliwy dostęp do leczenia, które zwiększa szansę na przeżycie polskich chorych z zaawansowanym czerniakiem.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wyrażamy głęboką nadzieję, że immunoterapia znajdzie się na listopadowej liście leków refundowanych i przybliży polską ochronę zdrowia do osiągnięcia zrównoważonego poziomu.
Prof. dr hab. Piotr Rutkowski
Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka