Immunoterapia w leczeniu przedoperacyjnym i uzupełniającym czerniaka w III i IV stadium
Badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskiego National Cancer Institute pokazują, że zastosowanie pembrolizumabu zarówno przed, jak i po operacji u pacjentów z czerniakiem w III i IV stadium zaawansowania pozwala na uzyskanie istotnie dłuższego przeżycia wolnego od zdarzeń (brak objawów związanych z aktywnością choroby) niż przy podaniu pembrolizumabu jedynie w leczeniu uzupełniającym (po operacji).
W II fazie badania pacjenci z operacyjnym czerniakiem w stadium od IIIB do IVC otrzymywali pembrolizumab w terapii neoadjowantowej (3 cykle przed operacją i 15 cykli po operacji) lub adjuwantowej (18 cykli po operacji) przez około 1 rok, bądź do nawrotu choroby czy wystąpienia niedopuszczalnej toksyczności.
Dwuletnie przeżycie wolne od progresji choroby odnotowano u 72% pacjentów otrzymujących leczenie w schemacie neoadjuwant + operacja + adiuwant w porównaniu z 49% w przypadku otrzymującej wyłącznie adjuwant. Nie stwierdzono przy tym żadnych nowych działań niepożądanych terapii.
Przedstawione wyniki są bardzo obiecujące i mogą przyczynić się do zmiany standardów leczenia czerniaka – sugerują, że leczenie pembrolizumabem jest skuteczniejsze, w przypadku włączenia terapii jeszcze przed zabiegiem chirurgicznym.